„Plon, niesiemy plon” - Dożynki w Strzyżewie
W minioną niedzielę Strzyżew stał się miejscem obchodów dożynek, jednego z najważniejszych świąt rolniczych, które corocznie jednoczy mieszkańców we wspólnym dziękczynieniu za tegoroczne zbiory.
Uroczystości rozpoczęły się od barwnego korowodu, który przejechał ulicami Strzyżewa. Na czele, na koniu, jechał pan Marek Siudziński, wprowadzając wszystkich na plac przy sali wiejskiej. W korowodzie brały udział bryczki, które przywiozły przedstawicieli władzy, księży oraz mieszkańców, a także ciągniki z maszynami rolniczymi, piekarze oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzyżewie, którzy jechali na przyczepie. W korowodzie pojawili się także motocykliści, dodając nowoczesnego charakteru, a także członkowie OSP Strzyżew.
Po dotarciu na plac rozpoczęto ceremoniał dożynkowy. Na ręce Wójta Gminy Sieroszewice Anatola Piaskowskiego, Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Sieroszewice Bernadety Białej oraz Sołtys wsi Karoliny Babarowskiej, starostowie dożynek Pani Sylwia Dera oraz Pan Adam Czubak złożyli tradycyjny chleb, symbolizujący tegoroczne plony. W dalszej części ceremonii swoje dary złożyły delegacje Koła Gospodyń Wiejskich, Szkoły Podstawowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród darów znalazł się również kogut, przekazany przez barwnych "Cyganów".
Następnie przyszedł czas na taniec, który odbył się wokół chleba i darów rolnych. Do tańca włączyli się także członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Ołobok".
W trakcie obchodów głos zabrał Wójt Gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, który podziękował rolnikom za ich ciężką pracę i życzył wszystkim udanego święta. Swoje życzenia przekazali również Łukasz Marciniak, Radny Rady Powiatu Ostrowskiego, reprezentujący Europoseł Marlenę Maląg, oraz Gustaw Łuczak, który przemawiał w imieniu Poseł na Sejm RP Katarzyny Sójki. Na uroczystości obecny był także Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
Artystyczną część wydarzenia uświetniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Strzyżewie. Przygotowane z pomocą nauczycieli, występy były pełne energii i entuzjazmu. O oprawę muzyczną i taneczną zadbał zespół TRANS, który bawił gości do późnych godzin wieczornych.
Dożynki to również czas zabawy dla najmłodszych. Dzieci mogły cieszyć się dmuchanymi zamkami oraz uczestniczyć w festiwalu kolorów, który przyciągnął wielu uczestników. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniej udekorowaną zagrodę dożynkową. W tym roku konkurencja była wyjątkowo zacięta, jednak to rodzina państwa Kałkus i Gryglewskich zdobyła największe uznanie jury, ostatecznie zwyciężając w konkursie na najlepszą dekorację.
Wydarzenie było współfinansowane ze środków budżetu gminy Sieroszewice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w roku 2024.
Galeria:
Opublikował: Patrycja Frasunek
Data modyfikacji: 03-09-2024 12:52
Modyfikował: Patrycja Frasunek